מעקות זכוכית

תכנון, ייצור והתקנת מעקות מזכוכית מחוסמת ורבודה (טריפלקס) עד עובי 19 מ"מ לכל שכבה, חזקה במיוחד, ע"פ תו התקן הישראלי.
התקנת המעקות לבית שלכם יכולה להתבצע במגוון שיטות כגון: עמודי נירוסטה, מנטים (מרחיקי מעקה) צידיים או שתולים בפרופיל נסתר או גלוי.
ניתן לבחור מעקות מזכוכית שקופה, אקסטרה קליר, חלבית (צריבת חול), מעוצבת, מודפסת או צבועה.

עיצוב והתקנת מעקות זכוכית בבית, בחצר, במשרדים, מבני ציבור ומוסדות, בבטיחות מירבית והקפדה על כל תקני העמידות הנדרשים.

לקבלת הצעת מחיר

מעקות מזכוכית – כל מה שחשוב לדעת

 

תפקידו של מעקה הזכוכית הינו להגן ולמנוע נפילה מגובה, ועל כן חייב לעמוד תחת תקנים מחמירים של מכון התקנים הישראלי ובכך להבטיח בטיחות והגנה מרביים. כמו כן היכולת להיתמך בו תורמת לנוחות. תקני הבטיחות מפורסמים בקבצי התקנות של מכון התקנים הישראלי שהוא בעצם שילוב של 2 תקנים: ת"י 1099 המתייחס לסוג השמשה במעקה, ות"י 1142 המתייחס למבנה המעקה. את התקנים הללו פרסמנו ותוכלו לעיין בהם כאן.

על פי הוראות אלה מעקה הזכוכית חייב להיות מזכוכית בטיחות מחוסמת ורבודה (שכבות), בהדבקת PVB או SGP, כאשר עוביו נקבע על פי חישוב הנדסי בהתאם למיקום ההתקנה (מדרגות, מרפסת וכו'), גובה ההתקנה ושיטת ההתקנה. קיימות שיטות רבות אולם התקן מתייחס לצורת האחיזה של המעקה ולהיקפה, כלומר האם הוא מעוגן באופן רציף ובאילו מצדדיו. חלה חובה על בעל המקצוע לוודא כי שיטת העיגון  עומדת בתקן הנדרש, וכי עיגונו הינו חזק ובטיחותי לכל אורך שנות קיומו.

מעקה מזכוכית – 3 שיטות התקנה עיקריות

ניתן לבחור מספר שיטות התקנה בטיחותיות למעקה מזכוכית:

1. מעקה מעוגן על גבי מנטים (מרחיקי מעקה) או מחברי נקודה.

2. מעקה מזכוכית המותקן על גבי עמודים או עמודונים.

3. מעקה מזכוכית שתול בפרופיל נסתר, או בפרופיל גלוי הידוע כזיגוג יבש.

כל אחת משיטות התקנה אלו מבוצעות בזכוכית רבודה (טריפלקס) על פי דרישות התקן הישראלי.

שיטות עיגון נפוצות של מעקה הזכוכית הן למדרגות והן למרפסות הינם:

1. עיגון באמצעות מנטים הידועים גם בשמם כמרחיקי מעקה, או מחברי נקודה (מנטים). שיטת התקנה זו נחשבת שיטה שאינה בעלת אחיזה רציפה, ועל כן יש לוודא כי הזכוכית לשימוש הינה זכוכית בטיחות רבודה מסוג A אשר אינה מאבדת מזקיפותה. פרט הפרזול עשוי מנירוסטה או אלומיניום, ומעוגן באמצעות מוט הברגה מיוחד לבטון או לכל אלמנט יציב אחר.

מעקות זכוכית למרפסת מנטים

2. עיגון באמצעות עמודים בשיטת התקנה זו מעוגן מעקה הזכוכית לעמודים על גבי תופסן מעקה ייעודי, גם שיטת התקנה זו אינה רציפה, אולם מעגנת את המעקה ב2 צדדיו לפחות ועל כן מותר לשימוש בזכוכית בטיחות רבודה מסוג A. גם כאן פרטי הפרזול עשויים לרוב נירוסטה ואלומיניום, ניתן לעגן את המעקה גם על עמודי עץ או כל חומר יציב אחר.

מעקה זכוכית עמודים למרפסת

3. עיגון באמצעות פרופיל נסתר (שתול) או גלוי הינה שיטת התקנה רציפה, האוחזת את הזכוכית בדרך כלל מצידה התחתון בלבד. גם כאן יש להשתמש בזכוכית על פי התקן הנזכר. ניתן לשתול את הזכוכית בפרופיל נסתר או  בפרופיל גלוי (זיגוג יבש).

מעקה זכוכית שתול למרפסת

מעקות זכוכית לבית

 
מעקות מזכוכית הינם מעקות לבית שניתן להתקין הם בפנים הבית והן מחוצה לו, בגינה או במרפסת. בבתים בהם ניתן דגש רב לפן העיצובי נעשה שימוש נרחב בסוג מעקות אלו. יתרונם הבולט הוא במראה העיצובי הנקי המשדר יוקרה, מודרניות ואלגנטיות. כמובן שמעקה הזכוכית שומר על גודלו של החלל ועל פיזור תאורה מקסימלי. מעבר לכך הוא משמש כמעין גדר זכוכית יפה ואלגנטית, המעניקה מראה ייחודי ומודרני בכל מקום בו תתקינו אותו.

קיימים סוגים רבים של מעקות זכוכית לבית, כגון: מעקה זכוכית למדרגות, מעקה מזכוכית לבריכה, מעקה זכוכית למרפסת ולתיחום אזור מוגדר- ממש כמו גדר זכוכית אלגנטית מודרנית ויפה להתקנה בביתכם.

ניתן להתקין מעקות מזכוכית המעוגנים ע"י עמודים, ניתן לשתול את מעקות הזכוכית בבטון, על גבי מנטים, או לשלבם בכל סוג מעקה כגון ברזל או עץ, כמעקה ישר או מכופף. 

כיום נהוג להתקין מעקות מזכוכית מחוסמת בעובי 10-19 מ"מ , בהתקנה נמוכה, ובזכוכית טריפלקס להתקנה בגובה (על פי תו התקן). דבר ששומר מאוד על הבטיחות וכן על חוזק ועמידות הזכוכית. לכל מעקה מזכוכית ניתן להוסיף מאחז יד המתלבש ע"ג הזכוכית, או המותקן בצידה. חשוב לזכור כי לכל מעקה זכוכית מחיר שונה הנגזר מפרמטרים כגון: מקום התקנתו, צורתו של המעקה למרפסת, סוג המעקה, עובי הזכוכית ושיטת ההתקנה שלו. לאחר שיקלול כל הנתונים הללו ניתן לקבל אומדן עלויות של המעקה מזכוכית לבית.

מעקות מזכוכית במבנים ציבוריים

 

כמעט בכל מבנה ציבורי כגון: קניונים ומרכזי קניות, בתי חולים, משרדים ואף בתי ספר ניתן למצוא היום מעקות מזכוכית. למרות התחושה השגויה כי מדובר בחומר מסוכן שעלול להישבר, מעקות הזכוכית בטיחותיים וחזקים ביותר ועל כן מהווים חלק עיצובי ותכנוני על ידי מיטב האדריכלים והמהנדסים בתכנון מבנים אלה. נוכל למצוא אותם במרפסות, במדרגות, ואף בבריכות ציבוריות. השימוש העולה בסוג מעקות אלה מרמז על השילוב המנצח של נראות ובטיחות מקסימליים.

מעקות זכוכית לבית- עוד כמה מילים על בטיחות

 

מעקות זכוכית לבית קיימים מזכוכית בטיחותית מחוסמת ו/או רבודה. עד שנת 2011 התקן הישראלי דרש שימוש בזכוכית מחוסמת בעובי של 10 מ"מ ומעלה, ואכן היה נהוג להתקין מעקות מזכוכית מחוסמת  בעובי של 12-15 מ"מ , או בזכוכית טריפלקס בעובי 6+6 מ"מ או 8+8 מ"מ , כאשר ההבדל העיקרי בין סוגי זכוכית אלו הוא זכוכית מחוסמת הנחשבת לבטיחותית וחזקה יותר מזכוכית רגילה, אשר במקרה התנפצות היא נשברת לחתיכות קטנות ולא חדות המונעות פציעה. זכוכית רבודה אשר אינה מחוסמת מורכבת מ 2 לוחות זכוכית המודבקות ביניהן בפילם שקוף (PVB) המונע את התפזרות החתיכות בעת ההתנפצות, ובעצם הזכוכית נשארת ביחידה אחת, דבר המונע נפילות מגובה. נהוג בעיקר להשתמש בסוג זכוכית זו במרפסות בבניה רוויה, המותקנים בתוך פרופילי אלומיניום. 

בשנת 2011 מכון התקנים הישראלי פירסם עדכון לתקן, בו הוא קבע כי במעקה שאינו מותקן בפרופיל (אחיזה רציפה) יש לעשות שימוש בזכוכית בטיחות A (מחוסמת) ורבודה (טריפלקס) בכל מקום שיש חשש לנפילה מגובה, התקן המעודכן הבדיל בין שיטות האחיזה של המעקה (רציפה או שאינה רציפה) וקבע כי עובי הזכוכית חייב לעמוד בדרישות חוזק על פי טבלה אותה פרסם. 

בשנת 2018 פורסם עדכון נוסף המחייב שימוש בזכוכית רבודה בטיחות מסוג A (מחוסמת) ששכבותיה נשארות זקופות גם לאחר שבר במקרה של אחיזה שאינה רציפה בצידה התחתון בלבד. בכל מקרה רצוי טרם התקנת מעקה זכוכית לבית-לבדוק עם בעל המקצוע, האדריכל או מחלקת התכנון והבנייה המקומית, ולוודא עמידה בתקן הנדרש בבחירת סוג הזכוכית למעקה. 

התקנת מעקות זכוכית בצפון במרכז ובדרום-התקנה בפריסה ארצית

 
חברתנו מתכננת, מייצרת ומתקינה מעקות מזכוכית בכל הארץ, ללקוחותינו שחשוב להם מראה הנוף הנשקף מעבר למעקה למרפסת, החל מהתקנת מעקות זכוכית בצפון הארץ הירוק והפורח, חיפה וקו הים בנופיה הקסומים של ירושלים, בנופי הנגב המדבריים החל מהעיר באר שבע ואף בצענו פרויקטים לנופי ים המלח והערבה. חברת גלאסיקו מתכננת מייצרת ומבצעת התקנת מעקה זכוכית בצפון הארץ, בדרום ובמרכז. הכול עם שירות אדיב, מקצועי ואיכותי.

שאלות ותשובות בנושא מעקות מזכוכית

כמה עולה מעקה מזכוכית?

לכל מעקה זכוכית מחיר שונה והוא תלוי במספר גורמים. מחיר מעקה זכוכית לבית מושפע ממקום התקנתו (מעקה זכוכית למרפסת, למדרגות או לבריכה), צורתו (שטוח, משופע, מכופף), שיטת ההתקנה (עמודים, מנטים, שתול) סוג, גוון ועובי הזכוכית. מתעניינים במעקה זכוכית מחיר ועלות העבודה? למחירון מפורט כנסו לאתר.

האם מעקה מזכוכית הוא בטיחותי?

מעקה מזכוכית תיקני העומד תחת דרישות ת"י 1142 ות"י 1099 הינו בטיחותי ביותר, ועומד בכל הדרישות המחמירות ביותר הן בארץ והן בחו"ל. חשוב לבחור קבלן מעקות זכוכית מקצועי ומנוסה המקפיד לעמוד בתקנים. לקריאת דרישות התקן כנסו למאמר באתר.

כיצד מנקים מעקות מזכוכית?

ניקוי מעקה מזכוכית הינו פשוט וקל ליישום. כיוון שזכוכית הינה חומר אטום אשר אינו סופג לכלוך וכתמים, ניתן להשתמש במים וסבון, או לחילופין בחומר לניקוי שמשות, לנגב בעזרת מגב ו/או מטלית מיקרופייבר אשר אינה משאירה סימנים וסיבים. 

כמה זמן אורכת התקנת מעקה זכוכית לבית?

כמובן שזמן ההתקנה תלוי בכמות המעקה, התקנת מעקה זכוכית לבית ממוצע עשויה לארוך כיום עבודה אחד, בפרויקטים מורכבים או בעלי היקף רחב יותר, ההתקנה תארך מספר ימים. לקבלת אומדן זמנים כנסו לאתר וצרו קשר.

לקבלת הצעת מחיר
דילוג לתוכן